Od 2 września 2020r. kwarantanna i izolacja domowa wynoszą 10 dni. Przy czym lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli twój stan zdrowia będzie tego wymagał.
Kwarantannie podlega osoba, która
Jeśli jesteś na kwarantannie z powodu powrotu do kraju, obowiązuje Cię ona przez 10 dni, licząc od dnia następnego od przyjazdu.
Kwarantanna wynikająca z ryzyka zakażenia koronawirusem, np. z uwagi na kontakt z osobą chorą, trwa 10 dni od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia lub styczności ze źródłem zakażenia koronawirusem. Służby sanitarno-epidemiologiczne mogą podjąć decyzję o wydłużeniu lub skróceniu kwarantanny.
Jeśli zostałeś skierowany na izolację domową, bo rozpoznano u Ciebie zakażenie koronawirusem, to siódmego dnia otrzymasz na swój telefon SMS dotyczący kontaktu ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Między 8 a 10 dniem izolacji powinieneś uzyskać teleporadę lub poradę w warunkach domowych, po której lekarz – w zależności od Twojego stanu zdrowia – zdecyduje o tym, jak długo potrwa Twoja izolacja.
W szczególnych sytuacjach w przypadku osób wykonujących zawód medyczny, opiekujących się osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej lub przypadkach uzasadnionych klinicznie (jeśli podjęto decyzję o testowaniu) zakończenie izolacji następuje po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych. Dotyczyć to będzie osób, które otrzymały wcześniej pozytywny wynik testu. Wykonanie testu nie jest warunkiem powrotu pracownika medycznego do pracy.
W przypadku osób, które mają słabą odporność (np. choroby przewlekłe), kwarantanna może zostać przedłużona do 20 dni.
Jeśli się gorzej poczujesz podczas kwarantanny lub izolacji domowej, powinieneś skontaktować się z lekarzem.
Kwarantannę odbywasz w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie masz takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne skierują Cię do wyznaczonego ośrodka (izolatorium).
Pamiętaj! Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi Ci grzywna do 30 tys. zł.
regularnie mierz temperaturę
zwracaj uwagę na Twoje samopoczucie, czy nie masz problemów z oddychaniem, bólów mięśni, kaszlu lub innych niepokojących objawów
jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij teleporady medycznej
Policjanci będą sprawdzać, czy przestrzegasz kwarantanny. Współpracuj z nimi.
Masz obowiązek pobrać i zainstalować aplikację „Kwarantanna domowa ”. Będzie ona monitorowała, czy przestrzegasz kwarantanny, ale również da Tobie m.in. możliwość podstawowej oceny stanu zdrowia, zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które mogą dostarczać leki czy artykuły spożywcze.
Dostaniesz SMS zachęcający do ściągnięcia i zainstalowania aplikacji. Aplikację pobierzesz z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymałeś w wiadomości SMS.
Nie dostaniesz żadnego zaświadczenia. Nie ma takiej potrzeby, bo informacje są przetwarzane elektronicznie od momentu skierowania Cię na kwarantannę.
Jeśli przebywasz w izolatorium, masz prawo do:
Warunki zwolnienia z izolatorium są takie same jak w przypadku domowej kwarantanny.
Jeśli przez okres kwarantanny nie rozwinęła się u Ciebie choroba, to świadczy o tym, że jesteś zdrowy. Nie oznacza to jednak, że jesteś odporny na koronawirusa, zawsze możesz się zakazić. Dlatego stosuj się do zaleceń i rekomendacji dotyczących zakrywania ust i nosa, mycia rąk i zachowywania dystansu społecznego.
Wstrzymane zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. W naszych przychodniach limit szczepionek został wyczerpany.
więcejW związku z dużym wzrostem liczby zachorowań i pogaraszającą się sytuacją epidemiologiczną bądź na bieżąco z nanowszymi komunikatami NFZ i MZ
więcejJuż od 16 stycznia 2021 r. uległy zmianie godziny funkcjonowania punktu pobrań na obecność wirusa SARS-CoV2 przy ul. Powązkowskiej róg Ostrowieckiej (parking Powązki). Uwaga! punkt przy ul. Wóycickiego nieczynny aż do odwołania
więcejZ dniem 16 stycznia 2021 r. ulegną zmianie godziny funkcjonowania punktu przy ul. Żeromskiego 13, natomiast od 19.12.2020 r. punkt przy ul. Conrada został zamknięty
więcejRCKiK w Warszawie prosi o oddanie osocza wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe
więcejSpradź jak uchronić się przed zakażeniem koronawirusem oraz co powinieneś wiedzieć o kwarantannie
więcejBezpieczne korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz zasady profilaktyki - cykl 10 filmów
więcejPobierz i wypełnij ankietę przed przybyciem do przychodni celem skrócenia procedury wstępnej
więcejOd 2 września 2020 kwarantanna i izolacja domowa wynoszą 10 dni. Sprawdź kiedy może być przedłużona
więcejW związku ze stopniowym znoszeniem ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 wznawiamy kolejne wybrane usługi
więcejCopyrights 2011-2021 Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.