W dniach 25-30 września br. pod patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Narodowego Funduszu Zdrowia i Wojskowego Instytutu Medycznego odbyły się Dni Spirometrii 2017.
W ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP udział wzięło około 230 placówek. SPZZLO Warszawa-Żoliborz w dniu 29 września br. w godz.: 10:00 – 13:00 w przychodni przy ul. Kochanowskiego 19 przeprowadził akcję darmowych badań spirometrycznych. Ze względu na duże zainteresowanie wśród pacjentów wydłużono czas, w którym można było wykonać to badanie.
Spirometria to nieinwazyjne i bezbolesne badanie pozwalające ocenić pojemność i przepływ powietrza przez płuca, co jest niezbędne do potwierdzenia diagnozy przewlekłych obturacyjnych chorób płuc (astmy i POChP).
Dzięki wczesnemu wykryciu choroby i właściwemu postępowaniu leczniczemu możliwe jest uzyskanie kontroli nad własnym zdrowiem, spowolnienie procesu chorobowego oraz poprawę jakości i długości życia.
Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) cierpią 2 miliony Polaków, natomiast na astmę oskrzelową chorują 4 mln osób. W naszym kraju obturacyjne choroby płuc są nadal niedostatecznie zdiagnozowane. Ponad 50% chorych na astmę i aż 80% chorych na POChP zmaga się z nierozpoznaną chorobą.
W tym roku Dni Spirometrii odbyły się pod hasłem „Oddychaj czystym powietrzem”.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), skażenie środowiska odpowiedzialne jest za 15-20 proc. wszystkich przedwczesnych zgonów, w tym za 15 proc. zgonów z powodu raka płuca. Eksperci alarmują, iż przeciętny Polak umiera o rok wcześniej z powodu zanieczyszczeń powietrza. Głównym tego powodem są choroby układu krążenia oraz układu oddechowego i nowotwory złośliwe. Zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się również do chorób układu nerwowego, np. pogarszają koncentrację uwagi i sprzyjają depresjom. Mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia płodu. Polska jest najbardziej skażonym krajem w Europie, jeśli chodzi o rakotwórczy benzoalfapiren. Na 50 miast najbardziej zanieczyszczonych pyłem zawieszonym PM2,5 (o średnicy cząstek do 2,5 mikrometra) aż 32 są w Polsce. Głównym powodem zanieczyszczeń powietrza nie są wysokie kominy zakładów przemysłowych jak się wciąż często uważa, (w ciągu ostatnich 20 lat zainwestowano w odpowiednie filtry i znacząco zmniejszono zanieczyszczenia ze źródeł przemysłowych), tylko domowe piece opalane paliwem stałym, które jest podstawowym źródłem ciepła w małych miastach i wsiach. Natomiast drugim głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza są u nas spaliny motoryzacyjne (wydostające się z 29 mln pojazdów, na ogół starszej generacji).
Jak powiedział dr n. med. Piotr Dąbrowiecki przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i cyt.: „Płuca człowieka działają jak filtr, ale w odróżnieniu od filtra samochodowego, nie możemy ich wymienić. Dlatego tak ważne jest oddychanie czystym powietrzem, jak również zapobieganie i leczenie chorób płuc”.
Copyrights 2024 | Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz | Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.