Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.
Richard Steele, osiemnastowieczny irlandzki pisarz, polityk, przedstawiciel oświecenia, współzałożyciel magazynu "The Spectator".
Zapraszamy wszystkich do wspólnego
ćwiczenia umysłu.
Nasz blog poświęcony jest holistycznemu, czyli całościowemu postrzeganiu zdrowia człowieka.
Tematyka obejmuje zarówno zagadnienia stricte medyczne, jak i psychologię, dietetykę, historię odkryć naukowych oraz szeroko rozumianą kulturę.
Mamy nadzieję, że każdy czytelnik znajdzie
dla siebie coś interesującego.
Wybraliśmy trzy ważne dziedziny, mogące zainteresować ciekawego świata Czytelnika, który jednocześnie chciałby w swoim życiu dokonać przynoszących wymierne korzyści zmian. Stąd zagadnienia psychologiczne, porady dietetyczne oraz migawkowa historia naszego własnego gatunku, zwanego człowiekiem rozumnym.
W ramach naszego poradnika spróbujemy
m.in. odpowiedzieć na takie istotne pytania,
jak skutecznie radzić sobie ze stresem,
czym w rzeczywistości jest czas, co to jest
szczęście, czy wszyscy kłamią. Mamy nadzieję,
że nasze podpowiedzi pomogą w radzeniu
sobie z różnego rodzaju trudnościami.
Zgodnie z wymogami, które narzuca nam współczesna kultura, powinniśmy być piękni,
młodzi, szczupli i mądrzy. Nie zawsze
to się jednak udaje. Nasze wybory, w tym dietetyczne, mogą nam pomóc kontrolować rzeczywistość, nawet w niewielkim zakresie, przynoszącym jednakże satysfakcję.
Kartezjusz kiedyś stwierdził: myślę, więc jestem. Aktualnie można by to stwierdzenie
przedefiniować: wiem, więc jestem, ponieważ
podstawą współczesnego świata
jest informacja o zjawiskach nas otaczających.
Skoncentrujemy się więc na historii medycyny
oraz technologiach diagnostycznych.
Zapraszamy do lektury! Ciekawe tematy, nietuzinkowe rozwiązania, pouczające przykłady z przeszłości. Mamy nadzieję, że każdy Czytelnik znajdzie dla siebie coś wartościowego. Liczymy na Wasze zainteresowanie proponowanymi zagadnieniami, czasami na pierwszy rzut oka odbiegającymi od tematyki stricte medycznej.
WIEM WIĘCEJ
Indie to fascynująca historia, kolebka kilku religii, bogactwo zabytków, wspaniała przyroda oraz aromatyczna kuchnia.
Warto je odwiedzić, należy jedynie pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przed wyjazdem powinno się wykonać profilaktyczne szczepienia. Natomiast na miejscu można pić jedynie wodę i napoje butelkowane oraz należy unikać surowych warzyw i owoców.
Pamiętajmy też o zapasie skarpetek, żeby nie chodzić boso, ponieważ do świątyń nie można wchodzić w butach.
- 06.06.2023 -
DIETETYCZKA POLECA
Czy wiesz, że obwód Twojej talii może wiele powiedzieć o Twoim zdrowiu?
Otyłość brzuszna to problem, który dotyczy nie tylko estetyki, ale przede wszystkim Twojego zdrowia. Ale nie martw się, istnieją sposoby na walkę z tym problemem! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie korzyści przyniesie kontrolowanie obwodu talii i jak skutecznie zwalczyć otyłość brzuszną.
Przygotuj się na zmiany i zacznij działać już dziś!
- 24.04.2023 -
WIEM WIĘCEJ
Medyczki z belle époque (część 2.)
z cyklu "Kobiety medycyny"
Drugi artykuł z cyklu „Kobiety medycyny” przedstawia sylwetki kilku lekarek i pielęgniarek, które w realiach XIX wieku przełamywały stereotypy dotyczące ograniczeń związanych z płcią, udowadniając swój profesjonalizm w zawodzie dotychczas typowo męskim. Utorowały one również drogę następnym pokoleniom, które weszły do branży medycznej na pełnoprawnych zasadach, a dziś w niektórych specjalizacjach stanowią nawet większość.
- 30.03.2023 -
WIEM WIĘCEJ
Pierwsze lekarki (część 1.)
z cyklu "Kobiety medycyny"
Pierwszy artykuł cyklu „Kobiety medycyny” poświęcony jest wczesnej historii medyczek, od czasów starożytnego Egiptu, poprzez średniowiecze, po „oświeconą” Europę. Poznajemy w nim prekursorki, które pomimo ograniczeń społecznych i kulturowych ze swoich marzeń i planów zawodowych nie zrezygnowały, stając się znakomitym przykładem dla kolejnych pokoleń.
Wspierali je nieliczni mężczyźni, którzy rozumieli ich potrzeby oraz absurd sytuacji, w której pacjentka nie mogła być badana przez drugą kobietę.
- 28.02.2023 -
WIEM WIĘCEJ
Według brazylijskiej dziennikarki i feministki Caroline Criado Perez domyślnym użytkownikiem większości usług i dóbr są mężczyźni. Udowadnia to w swojej książce pt. „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”, podając różnorodne przykłady z życia społecznego. Szczegółowo omawia zagadnienia z zakresu medycyny i farmacji, ekonomii, warunków pracy, obowiązków domowych, nowych technologii oraz infrastruktury miejskiej.
- 30.11.2022 -
DIETETYCZKA POLECA
Jemy po to, aby żyć, a nie żyjemy po to, żeby jeść! Dlatego warto uzmysłowić sobie, że poza jedzeniem są jeszcze inne przyjemności oraz sposoby na radzenie sobie ze stresem. Wystarczy uświadomić sobie, w jakich okolicznościach sięgamy po zbyteczne jedzenie i znaleźć inny sposób na rozładowanie emocji, taki np. jak spacer, sport, taniec, czy ciekawe hobby. A dzięki zmianie szkodliwych nawyków poczujemy, że wreszcie panujemy nad własnym życiem…
- 21.10.2022 -
PORADNIK PSYCHOLOGICZNY
Leonard Mlodinow - znany amerykański fizyk - zachęca do gimnastyki umysłu oraz zwiększenie kreatywności za pomocą różnego rodzaju ćwiczeń, praktyk, medytacji, a nawet zwykłego zmęczenia intelektualnego. Może nam się to przydać zarówno w życiu codziennym, jak również pracy zawodowej, a nawet w zakresie rozwoju własnych pasji i hobby. Znaczenie ma również pozytywne nastawienie, które znacznie poprawia jakość życia oraz efektywnie je wydłuża.
- 21.09.2022 -
Chcesz być zdrowy? Na pewno tak! Popracuj więc nad zbilansowaną dietą, eliminując z niej przetworzoną żywność, niezdrowe tłuszcze i cukier. One nie służą Twojemu zdrowiu, są szkodliwe dla układu pokarmowego i hormonalnego. Do tego dodaj aktywność fizyczną, a przekonasz się, że "w zdrowym ciele – zdrowy duch". Życie w zgodzie z naturą jest najlepszym lekiem.
Copyrights 2022 | Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz | Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.