Kartezjusz kiedyś stwierdził: myślę, więc jestem. Aktualnie można by to stwierdzenie przedefiniować: wiem, więc jestem, ponieważ podstawą współczesnego świata jest wiedza, czyli informacja o zjawiskach nas otaczających.
W naszej części poświęconej dyscyplinom naukowym skoncentrujemy się na historii medycyny oraz technologii badań diagnostycznych, otwierając sobie jednak „okno” na cały, miejmy nadzieję, że interesujący, świat.
Noblistki z medycyny (część 4.)
z cyklu "Kobiety medycyny"
Poznajmy biografie trzynastu noblistek w dziedzinie fizjologii lub medycyny, dzięki których badaniom poznano mechanizmy komórkowe oraz wprowadzono leki i szczepionki ratujące życie milionom ludzi na świecie.
- 09.02.2024 -
Polskie prekursorki medycyny (część 3.)
z cyklu "Kobiety medycyny"
Pierwsze polskie lekarki pojawiły się pod koniec XIX wieku, kiedy to kobiety zyskały dostęp do studiowania medycyny na europejskich uniwersytetach. Zajmowały się głównie ginekologią i pediatrią, otwierając drogę dla kolejnych specjalistek.
- 02.10.2023 -
Indie - subkontynent przeciwieństw
Niektórych fascynują, innych niepokoją. Na pewno warto je odwiedzić, jednak pod warunkiem, że dobrze się przygotujemy. Zróbmy szczepienia oraz poczytajmy o kulturze i zwyczajach, żeby nic nas nie zaskoczyło.
- 06.06.2023 -
Medyczki z belle époque (część 2.)
z cyklu "Kobiety medycyny"
Druga część cyklu „Kobiety medycyny” przybliża sylwetki dziewiętnastowiecznych lekarek i pielęgniarek, które pomimo stereotypów oraz ograniczeń społecznych spełniały swoje zawodowe marzenia.
- 30.03.2023 -
Pierwsze lekarki (część 1.)
z cyklu "Kobiety medycyny"
Pierwszy artykuł z cyklu „Kobiety medycyny” o prekursorkach w zawodzie lekarskim, przede wszystkim ginekolożkach, które nie zrezygnowały ze swoich marzeń, pomimo niesprzyjających okoliczności historyczno-społecznych.
- 28.02.2023 -
Brazylijska dziennikarka Caroline Criado Perez argumentuje w swojej książce pt. „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług są mężczyźni.
- 30.11.2022 -
Meksyk, to jeden z ciekawszych kierunków wakacyjnych, choć nie tak popularny, jak Grecja, czy Egipt. A warto go wybrać – wspaniała przyroda, spektakularne zabytki oraz znana na całym świecie kuchnia.
- 07.06.2022 -
Dzieje stroju to fascynująca podróż w czasie do naszej odległej przeszłości, kiedy to zaczęliśmy okrywać się skórami zwierząt, a następnie wykorzystywać bardziej zaawansowane techniki odzieżowe.
- 04.02.2022 -
Ruch to dla naszego gatunku Homo sapiens fundament. Nasi przodkowie, żeby zdobyć pożywienie, pokonywali codziennie ogromne odległości. My natomiast niestety głównie siedzimy, a sport uprawiamy okazjonalnie.
- 25.11.2021 -
Mówi się, że ten kto czyta żyje wielokrotnie, ponieważ poznając losy innych, odkrywamy inne światy, czasami odległe od naszego. Książki to również forma terapii psychologicznej pomocna w trudnych sytuacjach życiowych.
- 04.11.2021 -
Wiosna to znakomita pora roku, aby przygotować się na letnie upały i zadbać o bezpieczeństwo skóry naszej i naszych najbliższych. Zapraszamy do lektury poradnika napisanego przez naszego lekarza dermatologa.
- 31.05.2021 -
Nad pytaniem, czym jest szczęście, ludzkość zastanawia się od tysiącleci. Światowe systemy filozoficzno-religijne rozumiały pojęcie różnorodnie, znajdując czasami odmienne odpowiedzi. A co na ten temat mówi współczesna psychologia?
- 16.04.2021 -
Stosowany dziś coraz powszechniej w diagnostyce obrazowej pomiar antymaterii to nie fantastyka naukowa, ale rzeczywistość medycyny nuklearnej. Czym się różni technologia „kosmiczna” od tych bardziej tradycyjnych?
- 26.03.2021 -
Raczej chroniąc życie! Antybiotyki bronią nas przed patogenami. Dzieje ich odkrycia to historia zmagań człowieka z jego najgorszymi wrogami, w tym bakteriami odpowiadającymi za groźne choroby zakaźne.
- 22.02.2021 -
Obecnie jedno z podstawowych badań diagnostycznych nazywane potocznie „rentgenem”. Poznajmy historię jego odkrycia, która wydarzyła się bynajmniej nie tak dawno, dawno temu, ponieważ „zaledwie” pod koniec XIX wieku.
- 25.01.2021 -
O tym jak zaburzenia równowagi nerwowej, dotyczące zarówno kobiet, jak i mężczyzn,
były postrzegane kiedyś, a jak dziś
można przeczytać w naszym artykule
o historii poznawania ludzkiej psychiki.
- 26.11.2020 -
Copyrights 2024 | Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz | Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.