Kiedy za oknem jesienna słota lub zimowe chłody niełatwo o motywację do zdrowego stylu życia. Zimne prysznice, regularne bieganie i koktajle z selera nie wydają się zbyt atrakcyjne... Zdecydowana większość z nas woli otulić się kocem, włączyć telewizor i sięgnąć po kruche ciasteczko, a jeszcze lepiej po całą paczkę ciasteczek.
Słodki smak większości z nas kojarzy się ze spokojem, bezpieczeństwem i przyjemnością. To schemat wyniesiony z okresu niemowlęctwa, kiedy słodki smak mleka mamy jest dla nas uosobieniem tego, co dobre. Niewykluczone też, że w późniejszym dzieciństwie byliśmy nagradzani lub pocieszani słodkimi smakołykami. Może to skutkować zwiększoną ochotą na słodkie pokarmy w chwilach stresu lub przygnębienia. Oczywiście chętniej sięgniemy po słodkie również wtedy, gdy jesteśmy zwyczajnie głodni.
Cele w stylu: „od dziś zero cukru” też nie są pomocne, gdyż jak wiadomo: zakazane smakuje lepiej. Czy w takim razie należy ulegać słodkim zachciankom?
Cukry proste, w tym słodycze nie powinny dominować w naszej diecie. Dostarczają dużą ilość kalorii przy niskiej zawartości witamin i składników odżywczych, a dodatkowo cechują się wysokim indeksem glikemicznym. Słodycze nie sprzyjają więc utrzymaniu prawidłowej wagi, powodują wahania glikemii, a co za tym idzie spadki energii i zaburzenia nastroju. Częste ich spożywanie naraża nas także na liczne niedobory składników pokarmowych. Jak zatem pogodzić głos rozsądku z zachciankami?
Jeśli lubimy słodkie przekąski nie wyrzekajmy się ich. Jedzmy je rozsądnie uwzględniając kilka zasad:
Chociaż powyższe rady brzmią dość logicznie nie wszystkim udaje się je stosować. Jako dietetyk dość często słyszę historie o zjedzonym na raz pudełku ptasiego mleczka, jedzeniu czekolady w środku nocy lub opinie w stylu „jeśli nie zjem deseru to się nie najem”. Zazwyczaj świadczy to o różnego rodzaju zaburzeniach: hiperinsulinemii, cukrzycy, kandydozie (grzybicy), uzależnieniu od cukru itp. Jeżeli jedzenie słodyczy wymyka ci się spod kontroli skorzystaj z pomocy dietetyka lub porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.
Urszula Grzywacz
Dietetyk, SPZZLO Warszawa-Żoliborz
Copyrights 2024 | Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Żoliborz-Bielany | Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.